مقالات

قیمت مسکن

 کاهش 40 درصدی قیمت مسکن در تهران تا نیمه اول سال آینده

 کاهش 40 درصدی قیمت مسکن در تهران تا نیمه اول سال آینده

حسام عقبایی، نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص وضعیت مسکن در آستانه زمستان گفت: در نیمه اول سال بازار مسکن با رکود تورمی روبرو بود. به این معنا که هر چند حجم معاملات بسیار اندک بود اما قیمت‌ها همچنان با افزایش روبرو می شد. اما در پاییز امسال قیمت‌ها ریزشی آشکار را تجربه می‌کنند. به این معنا که در برخی مناطق بین ۳۰  تا ۴۰ درصد قیمت‌ها پایین آمده است. اما همچنان حجم معاملات اندک است.
اتحادیه املاک تهران رسما کاهش 40 درصدی قیمت مسکن در تهران تا نیمه اول سال آینده را اعلام کرد+جزییات
بازار مسکن ایران شرایط تازه‌ای را تجربه می کند، این نکته‌ای است که فعالان بازار بدان اذعان دارند.
خرین بررسی‌ها نشان می‌دهد اهنگ رشد قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش یافته و در برخی مناطق این کاهش قابل توجه است، با این حال هنوز حجم معاملات گواه رکودی سنگین در این بازار است.
حسام عقبایی، نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص وضعیت بازار مسکن در آستانه زمستان گفت: در نیمه اول سال بازار مسکن با رکود تورمی روبرو بود. به این معنا که هر چند حجم معاملات بسیار اندک بود اما قیمت‌ها همچنان با افزایش روبرو می شد. اما در پاییز امسال قیمت‌ها ریزشی آشکار را تجربه می‌کنند. به این معنا که در برخی مناطق بین ۳۰  تا ۴۰ درصد قیمت‌ها پایین آمده است. اما همچنان حجم معاملات اندک است.

سرمایه‌گذاری بازار مسکن؛ شاید وقتی دیگر

 وی گفت: این ریزش قیمت با کاهش تفاوتی جدی دارد. قیمت مسکن در سال گذشته افزایشی ۴ برابر نرخ تورم را تجربه کرد. در نتیجه بسیاری از خریداران واقعی و متقاضیان مسکن از این بازار خارج شدند و سرمایه‌گذاران بودند که افزایش قیمت را رقم زدند.
 وی افزود: بررسی‌ها نشان می دهد ۸۰ درصد فعالان، سرمایه گذار و ۲۰ درصد مصرف‌کنندگان واقعی بودند. از این رو با رشد شدید قیمت این ۲۰ درصد قدرت خرید ار از دست دادند و به تدریج از بازار خارج شدند. شرایط به گونه‌ای پیش رفت که بازار با عدم حضور سرمایه‌گذاران  اشباع و کاهش قیمت‌ها رقم خورد.
به این ترتیب ریزش قیمت‌ها تحت تاثیر افزایش عرضه و توازن میان عرضه و تقاضا رخ نداده است و رکود ناشی از کاهش شدید قدرت خرید مردم است.  وی با تاکید بر اینکه رکود حاکم بر بازار مسکن در سال جاری طی ۲۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، ادامه داد: بازار مسکن در حال حاضر وارد فاز رکود غیرتورمی شده است. پیش‌بینی این است که این وضعیت تا نیمه اول سال ۱۳۹۹ دوام بیاورد.

 ریزش قیمت‌ها ادامه دارد

وی در خصوص ریزش قیمت‌ها در بازار گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ریزش قیمت‌ها تا نیمه اول سال آینده ادامه یابد و بازار مسکن هنوز برای کاهش ۱۵ درصدی قیمت‌ها جا دارد. قیمت‌ها در برخی مناطق تا ۴۰ درصد هم کاهش یافته و این احتمال کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی دیگر وجود دارد.

آِیا وضعیت کنونی مناسب خرید مسکن هست؟

 

دو نوع تقاضا در بازار وجود دارد: یکی تقاضا برای سرمایه‌گذاری و کسب سود و یکی تقاضای مصرفی. در مورد اول باید بگویم فعلا پرونده کسب سود در بازار مسکن بسته است. سرمایه‌گذاران دیگر نمی‌توانند سودهای کلانی برداشت کنند. اما در مورد تقاضای مسکن مصرفی، شرایط به گونه‌ای دیگر است.  کسانی که مسکن برای استفاده شخصی می خواهند، می‌توانند با قیمت‌هایی مناسب‌تر خرید کنند. ایشان می توانند به دلیل رکود تخفیف‌هایی را نیز مد نظر بگیرند.

 سهم زمین در قیمت مسکن چگونه است؟

  متوسط قیمت مسکن بسیار بالاست. سهم زمین در قیمت مسکن بسیار بالاست. بررسی‌ها نشان می دهد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد قیمت مسکن در تهران به زمین برمی‌گردد. تنها ۱۰ تا ۳۰ درصد قیمت مسکن به مصالح ساختمانی و … بازمی‌گردد. از این رو با مدیریت دقیق برای عرضه زمین و ساخت مسکن می‌توان این وضعیت را تغییر داد. در صورتی که تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن برقرار شود، بی‌تردید قیمت مسکن با کاهش عجیب و غریب روبرو می‌شود. قیمت واقعی مسکن در صورت توازن عرضه و تقاضا می‌تواند به یک دهم قیمت فعلی برسد. از این رو لازم است برنامه دقیقی برای ساخت مسکن در کشور پیگیری شود.
منبع/خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *