"> نحوه خرید اوراق وام | فروش املاک

نحوه خرید اوراق وام

نحوه خرید اوراق و دریافت وام

نحوه خرید اوراق تسهیلات مسکن

برای اینکه اوراق را تهیه کنید دو راه کلی دارید. اول اینکه خودتان حساب سپرده ممتاز در بانک مسکن داشته باشید و بابت سپرده خودتان اوراق بگیرید. اما اگر برای خرید ملک و گرفتن وام عجله دارید باید آن را از افراد دیگری که اوراق دارند بخرید. این دسته از اوراق در بازار بورس اوراق بهادار معامله می‌شوند.

خرید اوراق از طریق بورس اوراق بهادار

نحوه خرید اوراق در بورس اوراق بهادار توسط متقاضی به این صورت است که در ابتدا متقاضی با حضور در یکی از شعب کارگزاری­های مجاز بورس اوراق بهادار و به همراه داشتن کپی شناسنامه وکارت ملی اقدام به تکمیل فرم­های مربوطه می­نماید. این فرآیند که احراز هویت نامیده می­شود برای دریافت کد بورسی ظرف ۲۴ ساعت ضروری می­باشد. پس از طی مراحل احراز هویت و دریافت کد بورسی، متقاضی باید اقدام به واریز وجه و پر کردن فرم خرید اوراق تسهیلات مسکن نماید. معاملات اوراق تسهیلات مسکن ۵ روز در هفته، از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر صورت می­گیرند. پس از واریز وجه و ارائه فرم خرید پر شده به کارگزاری فرآیند خرید توسط معامله گر مجاز کارگزاری صورت می­گیرد. اوراق خریداری شده ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به خریدار تحویل داده می­شود. به این ترتیب می­توان گفت که فرآیند خرید اوراق تسهیلات مسکن بین ۳ تا ۴ روز طول می­­کشد.

کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن

کارمزد خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن، مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار، شامل کارمزد کارگزاران، کارمزد شرکت فرابورس، حق نظارت سازمان و کارمزد شرکت سپرده­گذاری مرکزی می­باشد که به شرح جدول زیر است. لازم به ذکر است که درصد­های ذکر شده در زیر، درصد از کل مبلغ معامله می­باشد.

شرح کارمزد

خرید

فروش

سقف کارمزد خرید

(میلیون ریال)

سقف کارمزد فروش

(میلیون ریال)

کارمزد کارگزاران ۰٫۰۰۴ ۰٫۰۰۱۵

۱۰۰

۱۰۰

کارمزد شرکت فرابورس ۰٫۰۰۰۴ ۰٫۰۰۰۴ ۵۰ ۵۰
حق نظارت سازمان ۰٫۰۰۰۱ ۰٫۰۰۰۱ ۵۰ ۵۰
کارمزد شرکت سپرده گذاری مرکزی ۰٫۰۰۰۴ ۰٫۰۰۰۴ ۵۰ ۵۰
جمع کل ۰٫۰۰۴۹ ۰٫۰۰۲۴

خرید اوراق از طریق وبسایت

هدف از استقرار این وبسایت تسهیل خرید اوراق تسهیلات مسکن برای متقاضیان وام مسکن می­باشد. یکی از اصلی­ترین مشکلات شکل سنتی خرید این اوراق از کارگزاران بورس اوراق بهادار، زمانبر بودن فرآیند خرید و مهمتر از آن الزام به حضور فیزیکی فرد در کارگزاری برای احراز هویت و دریافت اوراق می­باشد. این الزام با توجه به تعدد مراحل و لزوم رفت و آمد متقاضی باعث نارضایتی خریداران اوراق می­شود. از طرفی دیگر کارگزاران مجاز بورس اوراق بهادار نیز از نحوه انجام معاملات این دسته از اوراق رضایت چندانی ندارند. منبع اصلی درآمد کارگزاران بورس اوراق بهادار معاملات متعدد سرمایه گذاران بورس می­باشد. با توجه به اینکه اغلب خریداران اوراق تسهیلات مسکن صرفا برای دریافت وام اقدام به خرید آنها می­نمایند و پس از دریافت اوراق خود گردش مالی دیگری در کارگزاری نخواهند داشت، عموم کارگزاری­ها معاملات این دسته از اوراق را وقت گیر و بدون صرفه اقتصادی می­دانند.

در این وبسایت مشکل هر دو طرف تا حدودی حل شده است. از سویی خریداران اوراق دیگری نیازی به حضور فیزیکی در محل کارگزاری برای طی مراحل مورد نیاز ندارند. خریداران تنها با بارگزاری مدارک مورد نیاز و واریز اینترنتی وجه و یا بارگزاری فیش واریزی از طریق بانک و نیز با پر کردن فیلدهای ضروری، که بسیار کم حجم­تر و ساده تر از فرم­های رسمی بورس اوراق بهادار است، کار خود را انجام داده­اند. از سویی دیگر با واسطه­گری سایت هم کار کارگزاران ساده­تر می­شود و هم با افزایش تعداد خریدها صرفه مورد نظر کارگزاری نیز تامین می­­شود.