مقالات

فهرست آپارتمان‌های مناسب خانه‌اولی‌ها

آخرین معاملات خانه اولی‌ها در بازار مسکن تصویری از قیمت قطعی آپارتمان‌های کوچک و میان‌متراژ که با بودجه عمده تقاضای خرید حاضر در بازار متناسب است، ارائه می‌دهد. بر این اساس آپارتمان‌های ۵۰ تا ۷۰ مترمربعی که در بازه قیمتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قرار دارند، مناسب‌ترین انتخاب برای اغلب زوج‌های خانه اولی به شمار می‌آید.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، اطلاع از آخرین قیمت قطعی معاملات آپارتمان در بازار کنونی که فروشنده‌ها انتظار افزایش قیمت مستمر و مداوم در بازار ملک را دارند و به پیروی از همین انتظار، قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های فایل شده را به مبالغ دور از انتظار افزایش داده‌اند، برای جست‌وجوگران بازار ملک بسیار ضروری است. اگرچه نوسان قیمت در بازار ملک همیشگی است و از طرفی در ماه‌های اخیر که معاملات مسکن رونق گرفته، افزایش قیمت ملک قدری سرعت گرفت، اما بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد قیمت‌های پیشنهادی اغلب فایل‌های مسکن با واقعیت قیمتی که از آخرین معاملات انجام شده قابل برداشت است، فاصله چشمگیری دارد.

قیمت آپارتمان‌های فایل شده در بنگاه‌های املاک اغلب بین ۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از بهای ثبت شده در آخرین معاملات مسکن در فروردین و نیمه اول اردیبهشت است، از این رو لازم است متقاضیان خرید ملک به ویژه خانه‌اولی‌ها که با بودجه محدود به امید انجام بهترین خرید وارد بازار می‌شوند، از آخرین قیمت‌های قطعی که در معاملات نشسته است، مطلع باشند. با فرض اینکه زوج‌های خانه اولی دو فقره وام ۸۰ میلیونی و یک فقره وام جعاله ۲۰ میلیونی را از بانک عامل بخش مسکن دریافت کنند و با احتساب دو فقره سپرده ۴۰ میلیون تومانی در صندوق پس‌انداز مسکن یکم و مبلغ ودیعه که در زمان اجاره آپارتمان نزد مالک سپرده‌اند، حداقل بودجه بسیاری از زوجین برای ورود به بازار مسکن ۳۰۰ میلیون تومان است و این میزان با پس‌انداز بیشتر یا تامین مالی به هر روش دیگری، به ۴۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد.

خانه اولی‌ها با این میزان بودجه می‌توانند آپارتمان‌های ۵۰ تا ۷۰ مترمربعی که از شرط سنی حداکثر ۱۵ سال ساخت برخوردار باشد، در مناطق مختلف تهران تملک کنند و دامنه وسیعی از انتخاب را در اختیار دارند. آنها می‌توانند خانه‌های با سن بنای کمتر در مناطق قیمت‌مناسب‌تر خریداری کنند یا اینکه به سراغ مناطق پرتقاضاتر بازار مسکن بروند و آپارتمان‌های چند ساله که بازسازی شده یا نیاز به بازسازی جزئی دارد را تملک کنند. در جدول زیر آخرین معاملات مسکن در بازه قیمتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان در گروه آپارتمان‌های ۵۰ تا ۷۰ مترمربعی گردآوری شده که تصویری از گزینه‌های مناسب خانه اولی‌ها ارائه می‌دهد.

07-03

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *