"> درباره ما | فروش املاک

درباره ما

درباره ما

اوراق گواهی حق تقدم مسکن پیش‌تر در شعب بانک مسکن و تحت یک بازار غیرمسنجم معامله می‌شد که پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکلی رسمی و ضابطه‌مند به خود گرفت. این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به دارندگان “حساب سپرده ممتاز” اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می‌کند.

برای خرید این اوراق در ابتدا متقاضی با حضور در یکی از شعب کارگزاری­های مجاز بورس اوراق بهادار و به همراه داشتن مدارک احراز هویت اقدام به تکمیل فرم­های مربوطه می­نماید. ۲۴ ساعت پس از طی مراحل احراز هویت، کد بورسی متقاضی صادر می­شود. پس از آن متقاضی باید اقدام به واریز وجه و پر کردن فرم خرید اوراق تسهیلات مسکن نماید. معاملات اوراق تسهیلات مسکن ۵ روز در هفته، از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر صورت می­گیرند. اوراق خریداری شده ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به خریدار تحویل داده می­شود. به این ترتیب می­توان گفت که فرآیند خرید اوراق تسهیلات مسکن بین ۳ تا ۴ روز طول می­کشد.

هدف از استقرار این وبسایت تسهیل خرید اوراق تسهیلات مسکن برای متقاضیان وام مسکن می­باشد. یکی از اصلی­ترین مشکلات شکل سنتی خرید این اوراق از کارگزاران بورس اوراق بهادار، زمانبر بودن فرآیند خرید و مهمتر از آن الزام به حضور فیزیکی فرد در کارگزاری برای احراز هویت و دریافت اوراق می­باشد. این الزام با توجه به تعدد مراحل و لزوم رفت و آمد متقاضی باعث نارضایتی خریداران اوراق می­شود. از طرفی دیگر کارگزاران مجاز بورس اوراق بهادار نیز از نحوه انجام معاملات این دسته از اوراق رضایت چندانی ندارند. منبع اصلی درآمد کارگزاران بورس اوراق بهادار معاملات متعدد سرمایه گذاران بورس می­باشد. با توجه به اینکه اغلب خریداران اوراق تسهیلات مسکن صرفا برای دریافت وام اقدام به خرید آنها می­نمایند و پس از دریافت اوراق خود گردش مالی دیگری در کارگزاری نخواهند داشت، عموم کارگزاری­ها معاملات این دسته از اوراق را وقت­گیر و بدون صرفه اقتصادی می­دانند.

این وبسایت سعی در تسهیل این مشکلات دارد. از سویی خریداران اوراق دیگری نیازی به حضور فیزیکی در محل کارگزاری برای طی مراحل مورد نیاز ندارند. فرآیند احراز هویت با حضور کارشناسان سایت در محل اسکان خریدار اجرا می­شود. خریداران نیز با بارگزاری مدارک مورد نیاز و واریز اینترنتی وجه و یا بارگزاری فیش واریزی از طریق بانک و نیز با پر کردن فیلدهای ضروری، وظیفه خود را انجام داده­اند. از سویی دیگر با واسطه­گری سایت هم کار کارگزاران ساده­تر می­شود و هم با افزایش تعداد خریدها صرفه مورد نظر کارگزاری­ها نیز تامین می­شود.